Automaty na espresso

Statistiky hovoří o tom, že každý Čech vypije jeden šálek kávy denně. To ještě posílila možnost dávat si kávu i mimo domov, díky automatům na kávu. V poslední době však rostou obavy spojené se zdravotními riziky, které popíjení kávy sebou přináší. Pravdou je, že do doby než se na trhu objevily kávy s přídavkem zázračné houby, nikoho nenapadlo o kávě velmi pochybovat. My vám dnes přinášíme vědecky podložená tvrzení o tom, že káva vám neškodí. Samozřejmě pokud jí nepijete v kýblech.

Káva škodí našemu zdraví

Vliv kávy na lidské zdraví je jednoznačný. Důležité je pít kávu v přiměřeném množství, kdy se doporučují maximálně 4 šálky (ne kýble) kávy denně. Rovněž hraje roli to, jakou kávu používáte, sladíte-li, přidáváte mléko, vaříte si kafe doma či používáte kávové automaty. Pití kávy v rozumné míře má naopak povzbuzující účinky, kdy podporuje mozkovou činnost, zlepšuje pozornost, paměťové schopnosti a dokonce se podílí na lepší náladě. To podstatné však je, že se káva řadí mezi významné antioxidanty. Nadměrné pití kávy je skutečně nezdravé, ale při nepřekračování mezí má káva mnoho zdraví prospěšných vlastností.

Espresso má hodně kofeinu

Dnes už běžně u nás zdomácněly automaty na espresso a radost z něj ho kazí snad jen mýty o tom, že espresso je silné a tudíž škodlivé. Klasické espresso se většinou připravuje s kvalitnější Arabiky, která má ve finále méně kofeinu než běžně rozšířené kávy. Navíc jeho příprava je zcela odlišná. Doba, kdy horká voda prochází kávou je kratší, a tak se do „pressa“ dostává mnohem méně nežadoucích látek ze všech kávových nápojů. Hledáte-li kávu s nižším obsahem kofeinu, pak je klasické espresso správnou volbou.

Káva dehydratuje organismus

I tento nesmyl, byl již vědecky vyvracen. Testy byly prováděny na 50 zdravých mužích a výsledky jasně hovoří, že několik šálků kávy během dne má stejné hydratační účinky, jako pití vody. Hlava celého výzkumu Sophie Killerová řekla, že mýtus o dehydrataci kávy vychází z 80 let starého výzkumu.

Tenkrát byla káva na zcela jiné úrovni než je tomu dnes a lidé žili jinak. Neexistovali ani nápojové automaty a o pitném režimu se tolik nediskutovalo, jako je tomu dnes. Nezřídka se stávalo, že špatně pomleté kousky kávy, jste si ještě během popíjení kávy přežvýkali. Odběr krve a moči u testovaných osob prokázal, že hydratace byla na stejné úrovni, jako když muži pili pouze vodu.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *