Bílá paní jižní Čechy

Lákají Vás tajuplné pověsti, putování za bílou paní nebo hledání pokladů dle starých povídek?

V jižních Čechách putuje na hradech a zámcích bílých paní hned několik! Co to vlastně bílá paní je? Jedná se o nejpověstnější strašidla, která se na sídlech panovníků objevují. Potichu se vedle vás objeví a zase zmizí. Některé z nich se snaží ukázat cestu k pokladu nebo rozuzlení tajemství, které svírá hrad, chrastí klíči usmívají se nebo naopak mají černé rukavice jako symbol zla.

Bílá paní v Českém Krumlově, Rožmberku, Třeboni, Telči

Perchta z Rožmberka byla provdáva proti své vůli za vdovce – alkoholika Jana z Lichtenštejna. V manželství zažívala peklo, život jí ztrpčovaly matka a sestra zesnulé manželky Jana z Lichtenšjtena, stejně tak jí trýznil psychicky i fyzicky manžel. Ze zoufalství neustále prosila svého otce o návrat, alespoň dochvilný do Českého Krumlova, ale neúspěšně.  Po dlouhých 7 letech se jí společně s dcerou podařilo po manželově smrti dostat zpět do Českého Krumlova. Tam pomáhala potřebným, nosila bílé šaty a dožila v klidu. Její smrt byla velkou ránou jak pro rožmberské pány tak i pro chudé. Bílá  paní se zjevovala na zámku v Českém Krumlově, na Rožmberku a ostatních rožmberských hradech ve splívavých šatech s klíči za pasem. V Českém Krumlově se bílá paní zjevovala na zámku a v bývalé jezuitské koleji před významnými událostmi (narození, svatby, úmrtí) v jezuistké koleji uspávala malinkého Petra Voka, když chůvy usnuly. V Telči po obsazení města Švédy se zjevila bílá paní veliteli a vyděsila ho tak, že znovu obnovil zvyk, který se váže k bílé paní – rozdávání kaše chudým, jež zakázal. V Rožmberku byla oficiálně viděna za okupace na věži, kdy Němci vyvěšovali vlajku – to Němce zastrašilo natolik, že už vlajku nikdy nevyvěsili.

Bílá paní v Jindřichově Hradci

Ve stěnách zámku už několik staletí žije duch bílé paní. Příběh v Hradci pochází z roku 1604, kdy se poprvé zjevila páteru Mikulášovi Pistoriovi – zámeckému zpovědníkovi. Zavedla ho k Jáchymovi z Hradce, aby mu páter udělil poslední pomazání. Další verze pověsti sahá až do roku 1349 a pojí se se jménem Markéty z Lichtenberku, která se provdala za Jindřicha II. z Hradce. Po jeho smrti opustila zámek a uchýlila se do kláštěra. Do Hradce se vracela k návštěvě svých děti – chodívala v bílých šatech (barva vdovská). Po své smrti se začala na zámku objevovat bílá paní v dnes nepřístupné věži a chodící po chodbách. Otevírala a zavírala dveře do jednotlivých komnat.

 

Toužíte procestovat tyto mýtická místa a třeba mít štěstí a vidět bílou paní? Ubytování v Českém Krumlově nebo ubytování v Českých Budějovicích jsou ideálním bodem pro vycestování po stopách bílé paní.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *