Dia potraviny vs. dietní potraviny

Dia potraviny jsou často zaměňovány s dietními potravinami. Člověk zajímající se o zdravý životní styl se může takto nechat lehce svést z cesty. Ten, kdo touží zhubnout nějaké to kilo, bývá slovem dia, dieta, dietní přitahován jako magnet. Pravdou je, že dia potraviny neznamenají dietní potraviny. Dia značí diabetes, tudíž jde o potraviny určené lidem s tímto závažným onemocněním. Nicméně i zdravý člověk toužící zhubnout smí tyto potraviny konzumovat, pokud ovšem ví jak a jakém množství. V dnešním článku se podíváme na zoubek dietním a dia potravinám.

Dia potraviny

U dia potravin sledujte energetickou hodnotu

Při volbě vhodného dietního jídla se dobře dívejte na označení potravin. Mnoho lidí si často plete bio a dia za dietní. To, že je určitá potravina zdravá vám nezaručí, že po ní zhubnete. Je úplně v pořádku, že volíme zdravější variantu, ale nesmíme dia potraviny zaměňovat za dietní. Například ovoce je plné vitamínů tudíž patří ke skvělým a zdraví prospěšným volbám, ale ne sníst večer talíř hroznového vína a zajíst banánem. To by hubnutí příliš nepodpořilo – ba naopak. Stejně jsou na tom potraviny s označením bio a dia.

Dia potraviny neznačí dietní

Dia potraviny si zaslouží kapitolu zvlášť. Jsou to výrobky v prvé řadě určené lidem s diabetem – cukrovkou. Rozhodně se nejedná o dietní jídlo, které lze konzumovat v neomezeném množství. Většinou jde o potraviny se stejnou či podobnou energetickou hodnotou, jako ty klasické. Rozdíl je pouze v tom, že dia potraviny neobsahují jednoduché rafinované cukry, ale jsou nahrazovány fruktózou. Častým důvodem, proč mnozí lidé nehubnou či dokonce přibírají na váze, jsou špatně zvolené potraviny.

Kdo může za ten chaos?

Informační chaos způsobují především samotní výrobci, protože nepoužívají jednotné označení a mimo jiné dělají chyby ve značení potravin. Dia koutky jsou zaměřeny především na výrobky bez cukru – sugar free. Slazeny jsou fruktózou, bez přidané sacharózy, light, cukr 0% s náhradním sladidlem a jiné. Přestože naší legislativou je jasně stanoveno, co jednotlivé dia potraviny musí splňovat, většinou tak tomu není a ani samotní spotřebitelé se v tom většinou neorientují.

Coolcook.eu