Nejdražší obraz světa prodal zaměstnanec aukční síně

Za umělecká díla slavných autorů lítají částky nevídané, neslýchané. V aukční síni může být občas hodně hustá atmosféra. Mnohdy však nemusíte ani na výstavní galerii nebo čekat na šanci v aukční síni. Obraz si mnohdy svého kupce najde sám. Žebříčky sestavené, pro nejdražší obrazy světa hovoří za sebe a vám vezmou dech. Prodej obrazu a mnohdy jen jediného vás může zajistit i s celou rodinou na celý život. Snad i proto jsou výstavní galerie takovým lákadlem nejen vášnivých obdivovatelů, ale i zlodějů.

aukční síň

aukční síň

Prodej obrazu za astronomickou cenu

Tvrdí se, že zatím nejdražší obraz světa se zrodil rukou Paula Gauguina –  Nafea faa ipoipo. Prodej obrazu byl vyčíslen na neuvěřitelných 300 miliónů dolarů. Tímto obraz překonal o 50 miliónů doposud nejdražší obraz od Pula Cézanna. Majitelem nejdražšího obrazu byl původně někdejší zaměstnanec aukční síně Sotheby´s Rudolf Staechelin. Novým majitelem se stal vášnivý sběratel z Kataru. Po dlouhá léta si mohli kouzlo a krásu obrazu prohlédnout lidé v muzeu ve Švýcarské Basileji. A kdo, že to vůbec byl Paul Gauguin?

Odhad obrazů jej vynesl na výsluní

Kdyby jen tušil, že tak slavným se stane a prodej obrazu jej vynese na výsluní. Francouzský malíř celým jménem Eugène -Henri-Paul Gauguin se narodil 7. června 1848 v Paříži. Jeho otec byl antibonapartovským novinářem pocházejícím z Orleansu a jeho matka byla dcerou militantní socialistky a spisovatelky z Peru. Gauguinovi byli tři roky, když se jeho rodiče vypravili na cestu do Peru, protože jeho otec byl politicky pronásledovanou osobou. Tam chtěli s pomocí vlivné rodiny jeho ženy začít nový život. Do Peru už však jeho otec nepřiletěl, protože zemřel cestou.

Po příjezdu do Limy pobývala matka s dětmi v domě svého strýce. Ten však v roce 1855 zemřel a tak se paní Gauguinová vrátila zpět do Francie, kde si založila živnost, jako švadlena. Byl to dlouhý a hodně zajímavý příběh. Prodej obrazů tedy replik s jeho díly patří mezi velmi žádané. Důležité však je, že svou tvorbou Gauguin ovlivnil řadu nastupujících umělců. Byl fascinován původními kulturami Afriky, Mikronésie, Ameriky a to se odrazilo nejen v jeho dílech, ale také dalších následovníků. Patří sem například Pablo Picasso, Georges Braque, Henri Matisse. Svou tvorbou silně ovlivnil umělecké směry fauvismus, kubismus a částečně i orfismus. Neotálejte s návštěvou výstavní galerie, kde si můžete prohlédnout mnoho úžasných děl a kdo ví, který nejdražší obraz budete ten příští.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *