Neznámí vlastníci pozemků vlastní až 8% rozlohy Česka

V Česku je až na 192 tisíc lidí, kteří vlastní pozemky a buďto o nich neví, nebo nejsou v katastru nemovitostí dostatečně zapsáni. Těmto vlastníkům hrozí, že pokud se o své pozemky a další nemovitosti nepřihlásí do konce roku 2023, tak jejich nemovitosti propadnou státu.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vydal v roce 2014 výzvu, ve které žádá vlastníky aby se o své pozemky přihlásily a doplnili náležité údaje. Pozemky bez majitelů najdete aktuálně ke stažení na internetu formou jmenného seznamu vlastníků členěný dle katastrálních území a obcí.

Tímto způsobem máte možnost také vyhledat, zda některý pozemek nepatří právě Vám. Podívejte se v seznamu po jménech svých předků, nebo vytipujte pozemky v obci kde Vaši předci žili a domníváte se, že by měli patřit Vaší rodině. Následně budete muset doložit potřebné dokumenty, které Váš vlastnický nárok dokládají. Může se jednat o výsledky dědických řízení, výpisy z katastru nemovitostí a doložení příbuzenských vztahů.

A jaké nemovitosti jsou v seznamech s nedostatečně určenými vlastníky k mání? Jedná se především o ornou půdu, trvalé travní porosty a lesní pozemky, ale také o vodní plochy či nejrůznější zastavěné plochy (sportoviště, garáže, rekreační plochy, hospodářská stavení a další). Jde celkem až o 91 tisíc nemovitostí a pozemky s rozlohou přes 22 tisíc hektarů.

Jestli se Vám podaří pozemek získat, nezbývá než se rozhodnout jak s ním naložit. V první řadě nezapomeňte zjistit informace o tom jak je to ve Vašem případě s daní z převodu nemovitosti (nyní tzv. daň z nabytí nemovitosti), rozhodně ale podejte přiznání k “Dani z nemovitých věcí”, které musí nový majitel nemovitosti podat nejpozději do konce ledna (následujícího po vkladu do katastru).

V případě že se jedná o zemědělský pozemek a chcete si ho nechat, můžete na něm buďto začít hospodařit, pronajímat ho, nebo zjistit zda by nebylo možné pozemek převést na stavební parcelu. Jestliže si pozemek ponechat nechcete, můžete využít výkup pozemků, ve kterém můžete za pozemky rychle získat hotovost. Nebo prodej pozemku inzerovat na některém z realitních portálů, kde často najdete možnost inzerce pozemků zdarma.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *