Odhad obrazů, kde se tají dech aneb 2 nejznámější loupeže

Největší pozornost na sebe samozřejmě strhávají díla, kde je odhad obrazů v nevyčíslitelných hodnotách. Není tedy divů, že lákají zloděje a každoročně se z galerií a muzeí ztrácí mnoho vzácných děl. A to navzdory těm nejlepším možným zabezpečením. Společně se dnes podíváme na dvě z nich, ale slavných děl se samozřejmě ztratilo mnohem více.

galerie_img_1389

Munchova pevnost

Po zhruba deseti měsíční rekonstrukci bezpečnostních systémů v hodnotě 5 miliónů dolarů se mělo za to, že je muzeum bezpečné. Dokonce se mu začalo přezdívat Munchova pevnost. Přesto se roku 2004 srpnového rána krátce po otevření rozhodli k riskantnímu činu dva norsky hovořící muži. S kuklami a pistolemi vtrhli do muzea a ohrožovali hlídače i návštěvníky. Povedlo se jim ukrást nejslavnější obraz Edvarda Muncha – Výkřik a Madona. Odhad obrazů vyčíslil ztrátu až na 100 miliónů dolarů. Tento čin přilákal na místo zvědavce a počet návštěv v muzeu stoupl, ale o to více sem proudily davy v roce 2006, kdy se obraz Výkřik na krátký čas vrátil po svém znovuobjevení.

Prodej obrazu vám vyrazí dech

Slavný obraz Leonarda da Vinci z let 1503-1506 Mona Lisa chcete-li La Gioconda je považován za nejslavnější portrét všech dob. Obdivuhodné umělecké dílo, které Leonardo prodal před svou smrtí francouzskému králi Františku I. Prodej obrazu byl již na tu dobu za nemalou částku 4 tisíce zlatých dukátů. Dnes můžete tento skvost obdivovat v pařížském Louvru, ale nechybělo mnoho a byl navždy ztracen. Obraz ukradl zaměstnanec, kdy si jej drze odnesl domů ukrytý pod svým pláštěm. Obraz ukryl do kufru s dvojitým dnem, aby ho o dva roky později, až se zklidní situace, nabídl florentskému obchodníkovi. Ten obraz na oko koupil, ale ihned to nahlásil na policii. Odhad obrazu je nevyčíslitelný, ale podle pojištění se usuzuje, že částka činí 750 miliónů dolarů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *