Odlučovače ropných látek

Škodlivé látky pocházející z ropných produktů jsou často obsaženy v odpadní vodě z míst, která souvisejí s motorismem. Benzín, nafta a olej způsobují zhoršení životního prostředí a mohou znamenat i drahé pokuty pro ty, kdo jsou za jejich přítomnost ve vodě zodpovědní. Naštěstí již existuje způsob, jak se takovému postihu vyhnout.

Výhody odlučovače ropných látek

Odlučovač ropných látek je zařízení, které zvládne namontovat i úplný laik. Používá se všude tam, kde je zvýšená možnost znečištění vody ropnými produkty, zejména na čerpacích stanicích, šrotištích, v myčkách vozidel, na parkovištích a v parkovacích budovách. Zařízení lze pořídit v kruhovém i obdélníkovém formátu podle dispozic vhodného umístění. Materiál, z něhož je odlučovač vyroben, je vodotěsný a mrazuvzdorný, proto funguje celoročně a jeho provoz je prakticky bezporuchový. Stejně tak jeho životnost při správné údržbě dosahuje až 25 let.

Jak funguje odlučovač ropných látek?

Voda nejprve přitéká do první části nádrže, kde je umístěna speciální kalová přepážka. Ta zachycuje písek, štěrk a větší nečistoty, které zůstávají usazeny na dně nádrže. Voda dále putuje do druhé části nádrže, kde se na lamelové vestavbě ropné kapky srážejí k sobě. Ropa má větší hustotu než voda a právě tento princip je využit v odlučovači ropných látek. Po určitém množství stoupne ropná vrstva nad hladinu vody, a ta ji vytlačí nahoru do sběrného prostoru. Některé odlučovače jsou zároveň vybaveny čidlem, které snímá množství odchycených ropných látek. Jakmile se jich nastřádá větší množství, odlučovač odsaje nastřádanou nečistotu pryč ze sběrného prostoru.

Instalace a údržba odlučovače ropných látek

Pro instalaci odlučovače ropných látek je nejprve zapotřebí vykopat jámu kruhového nebo obdélníkového tvaru a opatřit ji podkladovou betonovou deskou s armaturou. Odlučovač usadíme do pokud možno přesné vodorovné polohy, obetonujeme a připojíme na městskou kanalizaci. Nakonec napustíme celé zařízení vodou.

Údržba odlučovače ropných látek je velmi snadná a nevyžaduje téměř žádný čas. Občas je potřeba odlučovač zkontrolovat a vyčistit, v případě silného znečištění vyčistit i srážecí vložku. Sorpční filtry je po určité době třeba vyměnit, děje se tak však jen jednou za 3-5 let.

Kde koupit odlučovač ropných látek?

Jste-li majitelem čerpací stanice, parkoviště nebo jiného prostoru, kde se manipuluje s ropnými produkty, je i ve Vašem zájmu, aby se tyto látky nedostávaly do odpadního potrubí. Odlučovače ropných látek různých typů si můžete prohlédnout a zakoupit na stránkách společnosti Envi-Pur, která tyto výrobky dodává na trh již více než 20 let a má tudíž bohatou praxi v čištění odpadních vod.  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *