Plaváním k lepší kondici

Asi jste si mysleli, že plavání je jen cestou k nebolestivosti zad a relaxaci, než-li ke zyvšování tělesné kondice, ale opak je pravdou. Tím, že budete pravidelně plavat se dostanou do formy nejen vaše záda, ale i plíce a jejich zvětšenou kapacitu oceníte i při normálním denním provozu. Jakákoliv aerobní aktivita je totiž dobrým základem pro nastavení pohybu pro tělo. Nemusíte se tedy potit v tělocvičně nebo posilovně, ale můžete si „zarelaxovat“ plaváním.

Jak často plavat a jakým stylem?

Plavání má mnoho podob, ať už plavete prsa nebo kraula, oboí je vhodné díky vodě, která nadnáší váhu vašeho těla a tím ulehčuje zádům. Nejlepším způsobem v plavání je ale právě kraul, u kterého částečně potápíme hlavu a tím vyrovnáváme i krční páteř. Širokým záběrem paží pak protahujeme (podobně jako u jógy) prsní a zádové svaly a rychlým tempem se nám zvyšuje kapacita plic. Tím, že je kraul obecně náročnější technikou dochází i k upevnění kondice, dýchavičnosti. Ideální frekvencí pro plavání je udržovat alespoň jednu hodinu týdně. Pokud chceme zocelit kondici rychleji nabízí se přidání ještě jedné hodiny týdně. Jestli vám není styl kraul blízký a máte raději prsa, riskujete, že vás za krkem bolet bude. Sice tímto způsobem ulevíte zádům, ale tím, že máte hlavu vystrčenou nad hladinu (pokud splýváte do vody, není to tak rapidní a stát se to nemusí) může vás bolet posléze namáhaná krční páteř.

Plavat uvnitř nebo venku

Plavání ve vnitřním bazénu zaručuje určitý komfort ať už zázemí nebo teplotu vody. Samozřejmě, že se to odvíjí od ročního období. Pokud jste povahou trochu leniví, určitě pomůže permanentka, kterou si můžete do vnitřního bazénu zakoupit – to už vás může donutit k pravidelným lekcím plavání. Venkovní bazén, klidně i ten váš na zahradě, může být užitečný jen v okamžiku, kdy v něm budete skutečně plavat (ne, ležet na lehátku nebo se cachtat) ideálně s protiproudem, abyste vynakládali určitou aktivitu. Stejně může posloužit stojatá venkovní vodní plocha – třeba rybník nebo lom v blízkosti vašeho bydliště. Ale vždy byste měli udržet aktivní plavání na minimálně 30 minutách, aby to přineslo kýžený efekt.

Lze plaváním zhubnout?

Samotným plaváním pravděpodobně redukci váhy nedosáhnete. Hubnutí ač se to zdá nemožné, není jen otázkou cvičení, ale i zdrevého stravování. Při kombinaci pravidelného posilování plaváním a zdravého stravování určitě dosáhnete určité redukce váhy. Jako každé cvičení, ale i plavání potřebuje alespoń základní výbavu a sice koupací čepici a brýle. Nejde o nic nákladného, ale ulehčí vám to od králičích očí z chlóru a rozcuchaných vlasů po opuštění plovárny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *