Po stopách jihočeských pověstí

Chystáte se navštívit jižní Čechy? Krásná oblast nabízí hrady, zámky, rybníky, rybaření, krásná panoramata, nespočet cyklistických a turistických stezek, stejně jako kulturní a adrenalinové vyžití. Pokud Vás zároveň lákají i tajuplná místa nebo místa, ke kterým se váží zajímavé legendy, historky, pověsti, tak čtete na správné adrese! Námětek pověstí, povídek a povídaček byly dochovalé staré kroniky, místní tradice a dědění historek z generaci na generaci.

Pověsti pojící se k významným  místům v Českých Budějovicích

Bludný kámen – umístěný na náměstí Přemysla Otakara II směrem k hotelu Zvon. Údajně zde stával i popravčí špalek, kde se konala řada veřejných poprav. Kdo jej po 21:00 hodině večer překročí, bude bloudit ulicemi města. Na Piaristickém náměstí stojí kostel Obětování Panny Marie. Dle pověsti vlezla do základů kláštera žába, která svými pohyby způsobila zborcení zdí. Na paměť žáby  byla jako chrlič osazena do zdi. Pokud žába vyleze na střechu kostela, má nastat konec světa.  Na Piaristickém náměstí nachází taktéž  městská zbrojnice, kteá sloužila jako obilnice a solnice. Ze štítu koukají tři tváře, které patří zlodějům, kteří byli lapeni při krádeži v kostele Obětování Panny Marie a o hlavu zkráceni. Železná panna je názvem hradební věže na Zátkově nábřeží. Název věže je spojen s pověstí, podle které se ve věži nacházelo mučidlo. Do věže se vcházelo po ochozu hradby a údajně se sem vedli provinilci na mučení. V Hroznově ulici ve výklenku č. 16 je kamenná konzola s lidskou tváří – když jí stavbaři odkryli při poslední opravě domu, název příšel sám – zazděná panna. Cejchovaný loket je umístěný na radnici – sloužil lidem, kteří si mysleli, že je obchodník šidí a mohli si tak ověřit správnou délku materiálu.

Vzhledem k tomu, že město patří mezi velmi turisticky vyhledávané oblasti, naleznete zde i nespočet ubytování České Budějovice. Město je skvělým bodem pro výlety do okolních významných měst – Český Krumlov ubytování, Hluboká nad Vltavou, Červená Lhota, Jindřichův Hradec, Šumava a další.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *