První miliarda eur na stavbu finské JE Hanhikivi dorazila z Ruska

Financování projektu jaderné elektrárny Hanhikivi s jedním reaktorem typu VVER-1200 je rozloženo mezi finské a ruské společnosti v poměru 66:34. První miliarda eur ruského podílu na stavebních nákladech byla vyplacena, oznámil ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci po jednání s finským prezidentem Saulim Niinistöm 17. června 2015.
Finský prezident uvedl: „Politické rozhodnutí o společném rusko-finském projektu výstavby jaderné elektrárny bylo přijato, nyní je veškerá práce otázkou byznysu. Vzniklá mezinárodní situace se promítá do našich dvoustranných obchodně ekonomických vztahů a má na ně přímý vliv. Nyní je situace taková, že politické síly ve Finsku vyjádřily svůj úhel pohledu v podobě kladného rozhodnutí parlamentu a celá záležitost přechází do rukou společností účastnících se těchto projektů.“

Stavební práce by měly začít v roce 2017 a uvedení bloku do provozu je plánováno na rok 2024. Projekt odpovídá normám Mezinárodní agentury pro atomovou energii a normám Evropské unie. Splňuje také finské národní regulační předpisy, které se podle odborníků řadí k nejpřísnějším na světě.

Ve Finsku se již nachází jedna elektrárna ruské konstrukce, Loviisa s dvěma reaktory typu VVER-440, která spojuje západní a východní jaderné technologie. Používá západní řídicí systémy a na rozdíl od ostatních elektráren s reaktory typu VVER-440 má kontejnment. Palivo pro tuto elektrárnu dodává od jejího spuštění ruská palivová společnost TVEL.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *