Vedení účetnictví jedině kvalitním člověkem nebo firmou

Začínáte s podnikáním? Vše je připraveno, jen přemýšlíte, jakým způsobem vyřešit vedení účetnictví? Je to velice důležitá oblast, která by se rozhodně neměla podceňovat.

Vedením kvalitního účetnictví si zajistíte nejen zpětnou vazbu a informaci o tom, jak si vedete, ale budete se moci lépe rozhodovat, jakým směrem se posunout dál. A to je velmi pádný důvod, abyste vybrali spolehlivého a kvalitního člověka do účtárny a ekonomického oddělení. Ten musí mít přehled nejen v oblasti účetnictví, ale také v dalších, které s ním úzce souvisí. Těmi jsou mzdová a daňová problematika, orientace v legislativních změnách, apod.

Důležité rozhodnutí

Tento krok je dobré si vždy pečlivě rozmyslet. Už víte, na koho se obrátíte? Zvolíte výběr z nabídek na pracovním trhu, oslovíte člověka s praxí a přesvědčit ho, aby opustil stávajícího zaměstnavatele a pracoval pro Vás nebo využijete nabídky externí firmy?

Před tímto krokem je vhodné si ujasnit, co očekávám a co mohu účetnímu nabídnout. Vzhledem k tomu, že tomuto člověku/firmě budete v budoucnu svěřovat citlivá data a informace, je dobré preferovat pečlivost, smysl pro detail a čísla. Zároveň ochotu a chuť se dále vzdělávat, protože i to je v oblasti účetnictví nezbytné.

Ať už svěříte veškerou agendu ať už zaměstnanci nebo agentuře, měli by Vám zaručit mj. tyto znalosti a dovednosti:

  • zpracování a vedení účetnictví
  • podávání komplexních informaci o jeho stavu, situaci firmy z finančního hlediska apod.
  • evidence majetku a skladů
  • daňové poradenství, a to jak z příjmu, silniční, k DPH apod., včetně přiznání
  • zpracování rozvahy, výkazu zisků a ztrát, závěrky a uzávěrky
  • mzdové problematiky, a to od pracovních smluv přes výpočet mezd po zpracování povinných výkazů a přehledů
  • efektivní komunikaci se zainteresovanými úřady, jako jsou FÚ, ČSSZ, pojišťovny atd., a to nejen při kontrolách

Je nutné investovat

Na trhu naleznete jistě spousty nabídek, které Vám budou slibovat bezchybné vedení účetnictví a Vy budete mít z čeho vybírat. Důležitým faktem, ale je, že šetřit se v tomto směru rozhodně nevyplácí. Zaplatit kvalitního účetního Vás následně vyjde levněji, než případné finanční škody napáchané nespolehlivým zaměstnancem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *