Vltavíny – kameny z vesmíru

Vltavín je vesmírný kámen, který dopadl až na Zem. Slovo pochází se německého Moldauthein – německy Týn nad Vltavou – zde byly nalezeny první kameny. Jak takový vesmírný kámen vypadá? Je to přírodní sklo, které je zeleně nebo hnědě zbarvené. Vyjímečný sbírkový materiál, který se dá použít i na výrobu vzácných a velmi žádaných šperků. Každý vltavín je unikát – jak zbarvením, původem a individuálním tvarem. Světová rarita dopadla na Zem poprvé přes 14,5 miliony let na území dnešního Bavorska. Působením různých jevů – skladba zeminy, omílání vodou, hloubka dopadu – to vše mělo významný vliv na tvarování finálních nálezů. Nejbohatší naleziště vltavínů v České republice se nachází na západním okraji Českobudějovické pánve – mezi Pískem a Novými Hrady. Kolikrát lze zahlédnout v jižních Čechách na polích pochodovat vášnivé hledače v gumovkách po dešti, doufajíc, že se na ně usměje štěstí a v zemi se blýskne kus nádherné zelené barvy. Bohužel existuje i spousta nelegálních kopačů, kteří prodávají nalezené úlovky na internetu za vidinou výdělku. Těm se zakázané kutání ne jednou stalo osudným. Protizákonné těžení narušuje ráz krajiny a stává se pastí, jak pro turisty procházející krajinou, stejně tak pro samotné kopáče, které zavalila několikrát vlastnoručně vykopaná díra.

Šperky s vltavíny

Vltavíny jsou velmi významným módním doplňkem v podobě šperků – náušnice s vltavíny, přívěsky s vltavíny, atd. Broušené i nebroušené kameny jsou vkládány do zlata nebo stříbra s maximální přesností a důrazem na vizuální dokonalost. Vltavínům stejně jako minerálům a dalším sběratelským kamenům jsou přisuzovány různé léčebné vlastnosti – pomáhá uvolňování a nalezení relaxaci, minimalizuje zdroje nerovnováhy, ideální jako pomůcka pro terapeuty nebo přírodní léčitele. Dále má vliv na štěstí a plodnost, umožňuje komunikaci s vyšším já. Harmonizuje čakry.  Inspiruje k řešení nečekaných situací, dodává organismu energii, zvyšuje osobní vibrace.

 

Ještě jste neměli příležitost vidět vltavín vlastní oči?  Udělejte si výlet do Českého Krumlova přímo do Muzea vltavínů – čeká na vás internativní expozice muzijních vltavínů, která Vás doslova vtáhne do vesmíru. Muzeum vltavínů patří mezi legální těžaře a výrobce vltavínových šperků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *