Zahradní technika-základ dobrého trávníku

Základem kvalitního trávníku je především kvalitní zahradní technika- benzínová nebo elektrická sekačka.  Jak bychom však měli př údržbě trávníku konkrétně postupovat?

Příprava půdy
Po zrytí či frézování a následném urovnání, potřebuje půda ještě asi týden aby si tzv. „sedla“. Těsně před výsevem odstraňte vyrostlé plevele. Poté půdu jemně nakypřete.

Výsev
Osivo vysévejte od konce dubna-začátkem května do konce října. V tomto období má půda tu správnou teplotu.
Naše doporučení: před samotným výsevem aplikujte hnojivo pro výsev nových trávníků. Dosáhnete tím mnohem rychlejšího a jistějšího zacelení trávního drnu a tím můžete váš nový trávník mnohem rychleji využívat. Pro pravidelnou aplikaci osiva a hnojiva pro výsev nových trávníků používejte sypací vozík.
Ještě jeden náš tip: jednotlivé stopy navzájem překrývejte aby jste zamezili neosetým místům.

Závlaha
V prvních třech týdnech přísně dbejte na to, aby byla půda neustále vlhká. Především povrch půdy nesmí v žádném případě vyschnout, protože s ní by zashnuli velmi citlivé klíčící travní jedinci – hrozí nenávratné škody. V suchém období proto zavlažujte několikrát denně 10 minut.

První střih
Trávník poprvé sečte pokud vyroste do výšky 8 – 10 centimetrů. Nesečte trávník níže než na 5 – 7 cm (30% výšky trávy)

Hnojení
Pravidelně přihnojujte: po 6 týdnech aplikujte na nový trávník zvláštní hnojivo s dlouhodobým účinkem. Optimální je hnojení třikrát za rok, na extrémně zastíněných může být i potřebné hnojení i vícekrát.

Vertikutace
Pravidelně provádějte vertikutaci: vertikutací odstraníte z trávníku travní plsť a mech (nejvhodnější je provádět vertikutaci před prvním hnojením na jaře).

Pravidelně sečte trávník: trávník pravidelně sečte vždy na stejnou výšku.

Optimální výška: 3,5 – 5,0 centimetrů v zastíněných místech ne níže než 5,0 cm.

Pravidelná zálivka: v extrémně suchém období by měl být trávník 2x týdně zavlažen až do hloubky kořenového systému – minimálně 25 minut. Dosáhnete tím hlubokého zakořenění trávníku.

Abyste tedy měli pěkný trávník, nebude vám stačit jen kvalitní zahradní technika, alebudete potřebovat i notnou dávku trpělivosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *