Zápach kanalizace

Smrdí Vám u domu kanalizace? Zápach z čistírny odpadních vod není nic příjemného a rozhodně se může stát, že s tímto problémem nesetkáte pouze jednou. Kanalizace – ať už se jedná o domácí ČOV nebo městské kanalizace většinou začínají smrdět při náhlé změně počasí (když má začít pršet) nebo při vyšších teplotách. I stáří potrubí se pak pak podepíše na intenzitě zápachu. Jak s tímto problémem naložit, pokud k Vašemu domu nevede obecní kanalizace, ale máte vlastní čističku odpadních vod?

Sirné bakterie

  • Cítíte zkažená vajíčka, resp. rovnou sirovodík? Některé příravky obsahují sloučeniny s obsahem síry, které slouží jako potrava sirným bakteriím. Čím více přípravků, tím přátelštější prostředí pro tyto bakterie, které se rychle množí a tento pro člověka nepříjemný smrad produkují. Jak vyřešíte? Omezte používání prostředků, které obsahují tyto sloučeniny se sírou a za druhé když už problém vyvstal, je třeba zavolat technika, který už ví, jak se problému zbavit.

Pachotěsný uzávěr

  • Pachotěsný uzávěr je důležitá část ČOV, který brání úniku pachu do prostoru kolem čističky odpadních vod. Gumové těsnění poklopu či uzávěru usazovací nádrže ztrácí pružnost  a je časem třeba vyměnit.

Odvětrání

  • Veškerý zápach vzniká v usazovací nádrži díky fungování biologických procesů. Zápach by měl být odváděn samostatným odvětráním, či kanalizačními trubkami až nad střechu domu.  Pokud je potrubí špatně umístěno, nefunguje tak jak má, začne docházet k pronikání do místností.  Pokud chybí přivzdušňovací ventily dochází k podtlaku potrubí, který může nasát vodu z protizápachových uzávěrek odpadů.  Při nedostatku vody uzávěrky bude zápach nadále proudit do bytu při změně atmosférického tlaku.

Usmrcení bakterií

  • každá čistička obsahuje bakterie, které zpracovávají odpad v odpadních vodách a co nezpracují tvoří fekální kal (1-2 % objemu čištěných vod). Pokud bakterie nefungují tak, jak mají, tzn. že odumřou např. použitím velkého množství chemie, přestávají fungovat procesy v čističce a odpad začíná smrdět.

Pokud i přes preventivní a správnou péči začnete cítit zápach z kanalizačních cest ČOV, ozvěte se technikovi a nechte zkontrolovat, popř. si nechce dát odborné rady co a jak.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *